Kurumlar

İnay Köyü (Ulubey/Uşak) Web Sitesi

İSTASYON
19.yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunun başlattığı demiryolu ulaşımından öncelikli olarak pay alan Uşak 1890’lı yıllarda demiryoluna kavuşmuştur. İl Afyon-İzmir demiryolu üzerinde bulunmaktadır. Demir yolu ağının il toprakları içindeki uzunluğu 147 km. olup, hat üzerindeki on istasyondan biri de İnay istasyonudur. (Diğerleri Oturak, Banaz, Nohutova, Kapaklar, Uşak, Ovaköy, Ahmetler, Eşme ve Güneyköy).


KÖY KONAĞI
Yapımına 1991 yılında yapılan köy konağının alt katı kahvehane, bakkal ve santral binası olarak hizmet vermektedir. Üst katta ise muhtarlık odası ve düğün salonu bulunmaktadır. İki katlı binanın üstü de çatısız olup gerektiğinde nişan ve düğünlerde kullanılmaktadır.


PTT ACENTESİ
1975 yılında hizmete başlamıştır.Başlangıçta 20 aboneli telefon santrali bulunan acente, 1987 yılında 100 abonelik telefon santraline kavuşmuştur. 1991 yılından sonra tam otomatik santral kurulmuştur.


İÇME SUYU
1977 yılında hizmete başlamıştır. Köy merkezindeki Koca Çeşmenin kaynağından motopompla yüksekte bulunan İstasyon mahallesindeki su deposuna pompalanan su buradan köy merkezine ve İstasyon mahallesine dağıtılmaktadır.


ELEKTRİK
1975 yılında hizmete açılmıştır. Ev ve sanayi elektriği alarak köy merkezi ve İstasyon Mahallesi bu şebekeden yararlanmaktadır.


SAĞLIK OCAĞI
1979 yılında yapılmıştır. Sağlık ocağı dört daireli lojman binası ile birlikte köy merkezindedir. İnay ve çevresine hizmet vermektedir.


UN FABRİKASI
Kooperatif 1973 yılında kurulmuştur. Çoğunluğu İnay Köyü’nden olmak üzere kooperatifin İnay ve çevre köylerden 740 ortağı vardır. Kooperatifin 75 ton/yıl kapasiteli bir un fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikada yakın çevrede üretilen buğdaylar işlenerek yöre tarımına destek olunmaktadır. Fabrika 1988 yılında işletmeye açılmıştır. Beş katlı bir fabrika ana binası yanında idari ve sosyal hizmet binaları, lojman ve kantar binaları bulunmaktadır.


TARIM KREDİ KOOP
1951 yılında kurulmuştur. İnay, Kışla, Gümüşkol, Karacaahmet, Gedikler, Küçük İlyaslı, Söğütlü, Çamdere, Çırpıcılar köyleri çiftçilerine hizmet vermektedir. 540 ortağı vardır. Çiftçilere gübre, tarım aletleri, yem, zirai ilaç vb sağlamaktadır.


TMO DEPO
1942 yılında İnay İstasyonu yanında kurulan ve önceleri hububat alımı yapan, siloları olan tesisin siloları 1960 yılında kaldırılmıştır. Daha sonraları haşhaş kapsülü alım merkezi ve depo alarak kullanılan ofis tesisi 1995 yılında tamamen kapanmıştır.