Kategori: Yazı ve Makaleler

İnay Köyü (Ulubey/Uşak) Web Sitesi

İsmet İNÖNÜ’nün Uşak Gezisi

İsmet İnönü, 1959 yılında çıktığı Ege Bölgesi gezisinde saldırıya uğradığı Uşak’tan Manisa’ya giderken İnay’dan geçmiştir.


1 Nisan 2020 0

İlk öğretmenlerden Mebrure İnal TANGİL

Genç cumhuriyetin ilk öğretmenlerinden olan Mebrure İnal TANGİL, öğretmenlik hayatına İnay’da başlamıştır.


1 Nisan 2020 0

Ortaklar ve Hissedarlar Romanı

Öykü Didem AYDIN’ın, 2014 yılında Everest Yayınlarından çıkan “Ortaklar ve Hissedarlar” romanında, köyün adı belirtilmeden İnay köyünde yaşanan çevre mücadelesine yer verilmiştir.


31 Mart 2020 0

81 İl Bir Hikaye – Öykü Yollarda

ÖYKÜ’NÜN UŞAK MACERASI (81 İl Bir Hikaye – Öykü Yollarda projesinin Uşak ile ilgili bölümü İnaylı öğretmen Aysel ŞEREF tarafından hazırlanmıştır.)


29 Nisan 2018 0

Halide Edip Romanında İnay

Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’yu dolaşan ve milli mücadele gücünü belirlemeye çalışan Halide Edip’in yolu İnay’dan geçer. O zamanki İnay’ı bakın nasıl anlatıyor. >>>>>


31 Mart 2017 0

2 Eylül İnay’ın Kurtuluş Günü

Yunan işgalinden önce Uşak´ta, Kuva-yı Milliye birlikleri ve İzzettin Çalışlar komutasındaki 23. Fırka (tümen) bulunmaktaydı. Çalışlar, ilerleyen Yunan kuvvetlerine karşı koymak için İnay İstasyonu´na Uşak Hücum Taburu´ndan bir bölük göndermişti. 27 Ağustos 1920 günü düşman kuvvetleri, Alaşehir´den seri bir hareketle Uşak istikametinde taarruza geçtiler ve Uşak muharebesi başladı. Kuva-yı Milliye birlikleri ve yerli halkın direnmesine…
Devamı


4 Eylül 2016 0